Wiele słyszy się o tym, że grzybicę stóp łatwo jest złapać na basenach lub pod prysznicem. Są to miejsca, w których panują idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju grzybów. Ciepło i wilgoć panują również w ciepłych nieprzemakalnych, zimowych butach. Oznacza to, że z grzybicą możemy spotkać się wszędzie, o każdej porze roku.

Jak rozpoznać grzybicę

Pierwsze objawy infekcji stóp pojawiają się między palcami. W tym miejscu jest bowiem najcieplej i panuje największa wilgoć. Odczuwa się swędzenie tych okolic, a zbagatelizowanie tego symptomu może spowodować pojawienie się małych pęcherzyków oraz piekących pęknięć. Złuszczenie i macerowanie się skóry, to kolejne niekomfortowe objawy tej choroby. Nieleczona infekcja powoduje rozprzestrzenienie się grzybów na inne części stopy.

Bagatelizowanie tego schorzenia może spowodować bardzo groźne następstwa. Zakażenie doprowadza do tak złej kondycji skóry, że pojawiają się trudności z chodzeniem. Oprócz skóry grzybica może zaatakować paznokcie. Leczenie infekcji w takim przypadku jest o wiele trudniejsze i dłuższe.

polinord.pl

Walka z infekcją

We wczesnym stadium infekcji stosowane są różne kremy przeciwgrzybiczne. Systematyczność w zwalczaniu zakażenia jest kluczem do sukcesu. Kuracja ta jest również długotrwała, gdyż trwa od 2 do 6 tygodni.

Gdy infekcja dotknęła także płytkę paznokcia, konieczne jest wsparcie leków doustnych. Lekarz również może zlecić tak zwaną terapię pulsową, która polega na przyjmowaniu przypisanych leków przez np. pierwsze kilka dni przez cztery miesiące.

Na rynku istnieją również takie preparaty, które już po 7 dniach potrafią zwalczyć grzybicę. Internet również służy pomocą, ponieważ na stronach internetowych można znaleźć wiele domowych sposobów walki z zakażeniem. Decydując się na niekonwencjonalne metody, należy jednak pamiętać, że grzybica to poważna infekcja skóry, która wymaga konsultacji z lekarzem oraz zastosowania odpowiednich preparatów.

Grzybica jest bardzo uciążliwą infekcją, która lubi powracać. By zminimalizować prawdopodobieństwo na powrót zakażenia, należy podjąć niektóre konieczne środki. Zwiększenie higieny stóp, smarowanie ich profilaktycznie środkami przeciwgrzybicznymi oraz koniecznie – odkażenie butów odpowiednimi preparatami. Wszelakie działania najlepiej jest jednak konsultować z lekarzem lub z farmaceutą.