Systemy sterowania oświetleniem ulicznym optymalizują oraz automatyzują pracę oświetlenia, przynosząc wiele wymiernych korzyści. Pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i energię, tym samym wpisując się w zasadę zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej przez oświetlenie uliczne znacznie wpływa na obniżenie kosztów dla miasta lub gminy. Dzięki zaawansowanej technologii sterowanie i kontrola oświetlenia stają się szybkie i proste. Warto bliżej zapoznać się z tym tematem, przykładowo na stronie http://rabbit.pl/ czyli polskiego producenta systemów do sterowania, zarządzania oraz monitoringu oświetlenia ulicznego.


Systemy sterowania oświetleniem ulicznym w służbie ekologii


Im mniejsze zużycie energii, tym większa korzyść dla środowiska. W jaki sposób systemy sterowania oświetleniem służą ograniczaniu zużycia energii? Otóż dzieje się to poprzez oświetlanie ulic tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Montowane w szafach sterowniki obliczają godziny wschodów i zachodów słońca na podstawie pozycji geograficznej lub pobierają je z tabeli astronomicznej. Od pewnego czasu sterowanie to też efektywne sterowanie mocą oświetlenia.
Współczesny system sterowania oświetleniem powinien również działać tak, aby zawsze zapewnić właściwy, zgodny z normą i adekwatny do natężenia ruchu poziom natężenia oświetlenia.

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem


Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem są obsługiwane cyfrowo. Są elastyczne, bezpieczne i proste w kontroli. Zarządzanie systemem może odbywać się zdalnie z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. Niektóre rozwiązania pozwalają na dostęp do systemu przez wiadomości SMS, tym samym zezwalając upoważnionym do tego użytkownikom na włączenie lub wyłączenie oświetlenia np.: w sytuacjach awaryjnych. Ponadto sterujący ma dostęp do obserwacji oświetlonego terenu w czasie rzeczywistym, co daje mu pełnię kontroli nad systemem niezależnie od warunków pogodowych i sytuacji na drodze.
Inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym umożliwiają również kontrolę oświetlenia na dużych obszarach z rozdrobnioną infrastrukturą oświetleniową np. w gminach lub dużych miastach. Umożliwiają tworzenie grup sterowników dla różnych miejscowości lub dzielnic, a następnie łatwe konfigurowanie sterowników w każdej grupie w trybie online. Dzięki takiemu rozwiązaniu lokalna społeczność może mieć wpływ na własne oświetlenie.