Nosówka to choroba psów, która bardzo często kończy się śmiercią czworonoga. Choroba ta należy do jednych z najgroźniejszych psich schorzeń. Więc co ją wywołuje? Jak się objawia?

Nosówka

To wirusowa, zakaźna choroba psów, która występuje z wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi. Jest ona wywołana przez CDV, który pochodzi z rodziny Paramyxoviridae. Wirus ten jest odporny na czynniki środowiskowe i w temperaturze pokojowej może przeżyć do kilku dni. Infekcja może nastąpić u każdego psa, niezależnie od jego wieku, ale najczęściej pojawia się u szczeniąt 2-5 miesięcznych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, pokarmową przez kontakt bezpośredni z nosicielem lub drogą pośrednią, czyli przez właściciela, który przyniósł wirusa do domu.

nosówka

Symptomy nosówki

Po wniknięciu wirusa nosówki do organizmu psa, następuje jego namnażanie w migdałkach, węzłach śródpiersiowych. Bardzo szybko przenika on do narządów limfatycznych, uszkadza je i powoduje silną immunosupresję. Na początku choroba objawia się początkowym wzrostem temperatury ciała do 41 °C, następnie ustępuje ona na kilka dni, by ponownie wzrastać. Pozostałe objawy związane są z daną postacią choroby:

  • Nieżytowa –wysoka gorączka, posmutnienie, wypływ ze spojówek i nosa, biegunka
  • Płucna –ropny, surowiczy lub krwisty wyciek z nosa, zapalenie płuc
  • Żołądkowo-jelitowa –zapaleniem żołądka oraz jelit, wymioty i biegunka, odwodnienie i wychudzenie psa
  • Oczna –  zapalenie spojówek z surowiczym lub ropnym wyciekiem, owrzodzenie oraz perforacja rogówki
  • Skórna – pęcherze ropne na skórze brzucha, okolic oczu, nosa, i warg
  • Nerwowa – w zależności od uszkodzenia tkanki nerwowej może nastąpić porażenie, niedowład, niezborność, drżenie oraz tiki  mięśni, otępienie, zaburzenia świadomości, ruchowe, halucynacje oraz zmiany zachowania, a nawet padaczka

Osobną postacią tej choroby jest choroba twardej łapy, która objawia się pogrubieniem opuszków łap oraz wysuszeniem lusterka nosa.

Leczenie i zapobieganie Podstawą leczenia jest niwelowanie symptomów choroby, eliminowanie wtórych infekcji oraz wzmacnianie układu odpornościowego. Leki, które się stosuje zależą od postaci choroby. Wówczas mogą być to leki: przeciwgorączkowe, nawadniające, stymulujące metabolizm, antybiotyki, a także witaminy z grupy B, przeciwzapalne, neurotropowe czy przeciwpadaczkowe. Bardzo ważne jest również to by odpowiednio odżywiać psa. W zapobieganiu infekcji bardzo ważne jest szczepienie psów. Dzięki temu możemy ustrzec naszego pupila przed ciężką dla niego chorobą.