Statystycznie dorosły Polak rocznie wypija ponad 10 litrów czystego alkoholu. Na ważnych i większych imprezach sięgamy po wódkę, podczas posiłków i zjazdów rodzinnych pijemy wino, natomiast w trakcie imprez ze znajomymi najczęściej chwytamy za piwo. Nie ważne co pijemy ale ile. Często bywa, że się upijemy, a następnego dnia musimy zmierzyć się z objawami kaca. Jak z nimi walczyć?

Co to jest kac

Potocznie mówiąc kac jest złym samopoczuciem występującym kilka godzin po alkoholowej imprezie. W rozumieniu medycznym, kac jest typem ostrego zatrucia naszego organizmu spowodowanego nadmierną ilością spożytego alkoholu. Do głównych objawów, jakie wówczas występują, są:

  • Ból głowy
  • Światłowstręt
  • Mdłości
  • Pragnienie
  • Nudności
  • Dreszcze
  • Biegunka
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Rozdrażnienie

Jak wskazują badania, kac występuje zawsze, gdy w czasie 4-6 godzin dawka spożytego alkohol jest większa niż 1,5g na kilogram masy ciała.

Przyczyny kaca

Kac jest efektem oddziaływania etanolu na przysadkę mózgową, która odpowiada za wydzielanie wazopresyny ( hormon przeciwdziałający odwodnieniu organizmu człowieka). Nadmierna ilość alkoholu hamuje wydzielanie wazopresyny, czego konsekwencją jest upośledzenie absorbcji wody w organizmie, w wyniku czego zaburzona jest gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu, dochodzi do odwodnienia. To właśnie obecność oraz nadmiar aldehydu octowego (produkt rozkładu alkoholu) w organizmie, a także odwodnienie są odpowiedzialne za te wszystkie objawy kaca.

2KC

Sposoby na kaca

Gdy rankiem pojawi się kac, zapewne każdy zastanawia się jak sobie z nim poradzić. Niestety objawy potrwają do czasu usunięcia w całości aldehydu octowego z organizmu. Jedyne co nam wówczas pozostaje to zwalczanie szkód wyrządzonych w organizmie przez alkohol. Wówczas najważniejsze jest by nawodnić organizm, uzupełnić utracone witaminy oraz minerały. Można pić czystą, niegazowaną wodę , izotoniki lub sok pomidorowy, który jest bogatym źródłem potasu i magnezu. Kolejnym ważnym punktem jest dostarczenie skacowanemu organizmowi glukozy oraz witaminy C. Również bardzo dobrze sprawdza się zimny prysznic a także spacer.

 Specyfiki na kaca z apteki Obecnie w aptekach dostępne są preparaty na kaca. Przykładem jest suplement diety 2KC, którego składniki wspomagają metabolizm alkoholu w organizmie. W jego skład wchodzą: kwas askorbinowy, fumarowy, bursztynowy, glukoza oraz glutaminian sodu. Preparat ten przyjmuje się doustnie 2 lub 3 tabletki w czasie spożycia alkoholu lub po jego wypiciu. W przypadku wystąpienia objawów kaca następnego dnia, należy zażyć również 2-3 tabletki preparatu popijając szklanką wody. Linia produktów 2KC łagodzi dyskomfort, którego doświadczamy po upojeniu alkoholowym.