W ostatnim czasie możemy zaobserwować niekwestionowaną modę na grille i paleniska ogrodowe. Polacy pokochali spożywanie posiłków na świeżym powietrzu oraz przyjęcia dla przyjaciół i rodziny organizowane w ogrodzie. Czy rzeczywiście warto zainwestować w taki sprzęt?

Paleniska i grille – na czym polega ich fenomen?

Zasady działania grilla chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ten tradycyjny sprzęt do przyrządzania mięsa oraz warzyw od dawna gości w na tarasach i w ogrodach wielu naszych rodaków, grając pierwsze skrzypce zarówno podczas zwykłych, weekendowych posiłków, jak i spotkań w większym gronie. Grillowana karkówka, skrzydełka czy pieczone banany z czekoladą wręcz nie mają sobie równych! Do tego obsługa grilla jest bajecznie prosta, a forma przygotowywania potraw nad ogniem umożliwia spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu.

grille ogrodowe

W ostatnich latach do niezmiennie popularnych grilli dołączyły paleniska ogrodowe, czyli ognioodporne misy na nóżkach lub zawieszone nad paleniskiem za pomocą łańcuszków. Ich ogromną zaletą jest wielofunkcyjność oraz uniwersalność, ponieważ można wykorzystywać je zarówno jako zamiennik grilla, jak i traktować podobnie jak ognisko, np. piekąc nad nim nabite na patyki kiełbaski lub słodkie pianki.

Palenisko, grill czy tradycyjne ognisko?

Choć grille ogrodowe mają bardzo wielu zagorzałych zwolenników, wiele osób wciąż uważa, że najlepszym sposobem na przygotowywanie jedzenia poza domem jest rozpalenie ogniska. Niestety, takie rozwiązanie generuje sporo problemów. Po pierwsze, wymaga wyznaczenia stałego miejsca przeznaczonego do tego celu. Po drugie, bywa niebezpieczne i grozi pożarem, a także generuje niepotrzebny bałagan. Tymczasem palenisko może spełniać wszystkie jego funkcje, a przy tym jest mobilne (pozwala na przyrządzanie dań nawet na tarasie!), po skończonym posiłku można je schować np. w szopie, sprawdza się również w podróży, nie niszczy trawy i nie zostawia po sobie śladu z popiołu. Dodatkowo można je wykorzystywać na różne sposoby, dzięki czemu jest w stanie zastąpić także grilla.

Stylowe dodatki

Ogromną zaletą tego typu sprzętów jest również ich estetyczny wygląd. Czasy, w których grill ogrodowy był szpecącym przestrzeń kawałkiem siermiężnego metalu, dawno się skończyły. Zarówno grille, jak i paleniska przybierają bardzo fantazyjne, nowoczesne formy, stanowiąc nietuzinkową ozdobę trawnika. Do kompletu możemy dokupić piękne stoliki z miejscem na przechowywanie drewna oraz geometryczne ławki. Takie gustowne wyposażenie nie tylko pozwala na komfortowe przygotowywanie dań, ale również wzbudza podziw wśród gości i godnie zastępuje niepotrzebne bibeloty mające za zadanie udekorować posesję.