Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy przede wszystkim od tego ile masz pieniędzy, jakie są wymagania systemu, do czego będziesz go używał. Problemem będzie przede wszystkim przesiadka z jednego systemu na drugi, ponieważ większość skrótów klawiszowych, które są dostępne na jeden system nie są dostępne w drugim. Ponadto ważne jest to co system operacyjny udostępnia już po instalacji tzn. jakie ma zainstalowane programy, które umożliwiają natychmiastową pracę.

Początki i rywalizacja firm Apple i Microsoft

Historie tych systemów są ze sobą połączone, gdyż Bill Gates (twórca systemu Windows i założyciel Microsoftu) zapożyczył od firmy Apple sposób komunikacji z systemem operacyjnym za pomocą myszki i graficznego interfejsu użytkownika, a nie za pomocą komend wpisywanych z klawiatury. Dzięki temu stworzył on graficzną nakładkę na tekstowy system DOS, która była prototypem systemu MS Windows. Rywalizacja firm Microsoft i Apple zapoczątkowała erę komputerów osobistych.

Zalety systemu MacOS

Do zalet systemu MacOS możemy zaliczyć wykonywanie takich czynności jak: łatwiejsze tworzenie plików pdf, wbudowana możliwość szyfrowania danych na dysku, możliwość nagrywania pulpitu, bardzo łatwa instalacja aplikacji, backup danych, łatwe przenosiny na inny komputer, kompresja plików po kliknięciu opcji w menu kontekstowym. To wszystko jest dostępne po pierwszym uruchomieniu komputera Mac – bez instalacji dodatkowego oprogramowania.

Pozytywne aspekty systemu MS Windows

System giganta z Redmond nie ma tak dużo preinstalowanych aplikacji i możliwości. Jednak jego powszechność i niezbyt duże wymagania systemu sprawiają, iż możemy go spotkać wszędzie – w korporacjach, w domach, w komputerach dla graczy i zainstalować w nim dowolny program – płatny i darmowy. Ponadto ten system jest ważny dla graczy, gdyż wszystkie wysokobudżetowy tytuły wychodzą właśnie na platformę MS Windows.