Nieżyt nosa, popularnie nazywany katarem to objaw stanu zapalnego błony śluzowej nosa lub w niektórych przypadkach również zatok przynosowych. Jego objawy to charakterystyczne drapanie w gardle, częste kichanie oraz wyciek wydzieliny z nosa.

Często występuje także ból głowy stan podgorączkowy i podrażnienie spojówek. Choć nie jest to groźna infekcja, wielu uważa, że jest to jedna z najgorszych chorób ze względu na fakt, że jest uciążliwa i ma nieprzyjemny przebieg utrudniający normalne funkcjonowanie.

Choć najczęściej jest skutkiem przemarznięcia, zarażenia wirusowego lub alergią może nas dosięgnąć o każdej porze roku. W  przypadku infekcji zazwyczaj pomagają domowe sposoby, jednak jeśli ma podłoże alergiczne warto zasięgnąć porady lekarskiej, szczególnie jeśli katar jest silny i występuje często. Choć popularne jest twierdzenie, że leczony katar trwa siedem dni a nie leczony tydzień, nie warto czekać a sam przejdzie.

webino.pl

Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z katarem. Najczęściej spowodowany jest on wyziębieniem organizmu, dlatego w pierwszej kolejności warto się dobrze rozgrzać. Idealna będzie tu gorąca kąpiel, do wody można dodać kilka kropel sosnowego olejku eterycznego. Pomóc może także może moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli. Innym sposobem pozbycia się nieżytu jest inhalacja. Stosujemy tu olejki eteryczne, np. miętowy, sosnowy czy eukaliptusowy. Mają one właściwości bakteriobójcze, nawilżają śluzówkę i zmniejszają jej obrzęk, a przyjemny zapach unoszący się w całym pomieszczeniu poprawia nam nastrój. Picie dużych ilości płynów pomaga rozrzedzić wydzielinę, która zalega w nosie a to skutkuje łatwiejszym oczyszczaniem śluzówki.

Częste kichanie czy próby pozbycia się wydzieliny skutkują podrażnieniem skóry wokół nosa. Jeśli do tego dojdzie smarujmy te miejsca łagodzącą maścią, najlepiej zawierającą witaminę A. Cynk, rutyna i witamina C to także preparaty ułatwiające szybsze pozbycie się kataru. Jeśli przeszkadza nam on w znacznym stopniu udajmy się do apteki. Krople do nosa dostępne są bez recepty a te zawierające chlorek sodu szybko przyniosą nam ulgę. Przy podwyższonej temperaturze ciała sięgnijmy po preparaty wieloskładnikowe jak Gripex czy Tabcin.