Od kliku lat kawa w kapsułkach cieszy się bardzo dużą popularnością. Jej niezwykła praktyczność oraz łatwość w przygotowaniu daje bardzo dużą oszczędność czasu. Co więcej korzystając z kawy w kapsułkach mamy dużą kontrolę nad precyzyjnym doborem proporcji. Wiele osób twierdzi jednak, że kawa przygotowywana w ten sposób traci na jakości. Czy to prawda? Sprawdźmy.

Jak wygląda kapsułka od środka

Istnieją różne kapsułki – proste zawierające aluminiowe wieczko oraz takie które są szczelnie zabudowane plastikowym korpusem. W obu przypadkach we wnętrzu znajduje się zmielona kawa. Dobrą praktyką jest wybór kapsułek od znanych producentów.  Są nieco droższe ale mamy pewność, że kupujemy produkt wysokiej jakości. W każdej kapsułce zamieszczona kawa uwalniana jest podczas ekstrakcji, czyli w czasie przepływu strumienia wody pod ciśnieniem. Najbardziej pożądane kawy kapsułkowe posiadają w swoim wnętrzu zmielone ziarna pochodzenia Brazylijskiego, Etiopii i Kolumbii.  Jednymi z najczęściej kupowanych kaw tego typu są kapsułki dolce gusto oraz kapsułki nespresso. Łatwo można dostać je w wielu sklepach a sama jakość produktu jest bardzo wysoka.

kapsułki nespresso

Na czym polega mechanizm kapsułek

Każdy ekspres kapsułkowy posiada specjalną kieszeń do której należy włożyć kapsułkę. Bardzo często ekspresy są dedykowane pod kapsułki danej marki. Biorąc to pod uwagę warto przetestować różne kawy zanim zdecydujemy się na zakup ekspresu. Tylko w ten sposób nie będziemy musieli kupować nowego jeśli dana odmiana kawy nie będzie dla nas odpowiednia.

Średnio w kapsułce znajduje się od 6,5-8g kawy, która jest świeżo zmielona. Taka ilość równa się załadunkowi w ekspresach do kawy stosowanych w kawiarniach.  Taki też był cel stworzenia kapsułek aby każdy mógł delektować się wyśmienitą kawą.

Jak można zauważyć mechanizm funkcjonowania ekspresów kapsułkowych jest bardzo wygodny dla użytkownika. Z tego względu nie ma się czego obawiać. Ponieważ otrzymujemy napar wysokiej jakości o niespotykanym smaku.  Metoda kapsułkowa to prostota i szybkość które sprawiają, że zawsze jesteśmy w stanie przygotować doskonały napój. Podstawą jednak jest dobór kapsułki a dokładniej kawy, która będzie nam smakować. Czasami dobrze potestować kilka odmian jak już wcześniej wspomniano. Zazwyczaj dany producent oferuje kilkanaście rodzajów swojej kawy, więc jak już się na coś zdecydujemy możemy mieć pewność, że nie zabraknie nam doskonałej kawy w przeróżnych formach.