Rozmaite złożone układy pneumatyczne, jak i pojedyncze elementy obecne są dziś niemal wszędzie. Korzystamy z nich na co dzień, nie mając o tym pojęcia. Pneumatyka odgrywa niezwykle istotną rolę w pracy pomp ciepła, które coraz częściej pojawiają się w polskich gospodarstwach domowych. Co warto wiedzieć o pompach? Do czego służą i czy warto z nich korzystać?

Czemu warto zainstalować pompę ciepła?

Różnorodne pompy ciepła są dziś wykorzystywane do ogrzewania domu lub też wody użytkowanej w gospodarstwie domowym. Oczywiście pompy znajdują również zastosowanie w przemyśle. Skąd bierze się ich popularność? Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?:

  • uniezależnienie od dostawcy ciepła – mając swoją własną pompę generującą ciepło, można być spokojnym, że nigdy go nie zabraknie. Ułatwienie jest widoczne już na etapie wyboru działki pod budowę, gdyż nie trzeba się przejmować dostępem do sieci ciepłowniczej.
  • niższa cena ciepła – koszty za ciepło z sieci zależą od podwyżek cen u dostawcy, natomiast w przypadku pompy ciepła jedyną zmienną są ceny prądu, który zasila pompę. Niemniej jednak pompa ma niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną, które jest kilkukrotnie niższe niż w przypadku grzejników elektrycznych. Ponadto, zawsze można również połączyć pompę z fotowoltaiką, zapewniając sobie całkowitą niezależność.
  • bezpieczeństwo dla środowiska – ogrzewanie pompą ciepła odbywa się bez emisji spalin, przez co nie dochodzi do zanieczyszczenia powietrza.

złączki pneumatyczne

Montaż pompy ciepła

Najwyższe koszty i trudności związane z pompą ciepła występują na etapie montażu sprzętu. Wydatek jest zależny od wyboru rodzaju pompy. Rozróżnia się dzisiaj urządzenia: powietrzne, gruntowe i wodne. Instalacja pierwszego z nich jest prosta, gdyż wystarczą do tego proste akcesoria, takie jak węże, przewody, czy złączki pneumatyczne, które są niezbędne, aby podłączyć sprzęt do instalacji domowej. W przypadku pomp wodnych i gruntowych jest zdecydowanie trudniej, gdyż niezbędnym elementem prac montażowych jest wykopanie otworu w ziemi. Niezależnie jednak od wyboru rodzaju pompy, do montażu sprzętu najlepiej zatrudnić fachowców. Ich wiedza i doświadczenie są niezbędne, aby odpowiednio umiejscowić pompę w wodzie, jednak istotne jest również, aby wybrać odpowiednie złączki pneumatyczne, przewody i inne akcesoria niezbędne do stworzenia kompletnej instalacji grzewczej.

Oczywiście im więcej pracy przy montażu, tym wyższe jego koszty. Tym samym instalacja pomp wodnych i gruntowych jest najdroższa, jednak ich użytkowanie zwykle okazuje się najtańsze. Ponadto, mimo dużego wydatku na montaż, użytkowanie wszelkiego rodzaju pomp ciepła w dłuższej perspektywie czasu jest opłacalne, ze względu na niższe koszty ciepła. Jeszcze więcej można zyskać, instalując panel fotowoltaiczne, zapewniające sobie darmową energię oraz pełną niezależność.