Podobno człowiek uczy się całe życie i mitem jest, że na starość już nie nauczymy się niczego nowego. Nauczymy się, tylko trochę wolniej, jednak ludzie uczą się przez całe życie i każdego dnia otwierają się przed nami nowe możliwości.

Jak odnaleźć talent?

Einstein twierdził, że nie ma głupich ludzi, są tylko niewłaściwie oceniani. Jako jedna z najinteligentniejszych osób na świecie, chyba wiedział co mówił. W ten sam sposób można wypowiedzieć się na temat talentów: nie ma złych talentów, są tylko niewłaściwie oceniane. Przyjęło się sądzić, że talentem jest pisanie, śpiew, zmysł matematyczny lub dobre gotowanie, jednak tak naprawdę talentów może być tyle, ilu jest ludzi na świecie.

Nowe możliwości

Przez całe życie jesteśmy stawiani w różnych sytuacjach, na niektóre z nich nie jesteśmy w zupełności przygotowani. To jak się w nich odnajdujemy, czyli adaptacja do nowych warunków może być swoistym talentem. Tak samo jak umiejętność radzenia sobie z dziećmi albo zwierzętami. Talent do słuchania czy mówienia, albo talent do dostrzegania w ludziach ukrytych talentów – tak trochę to przewrotne, ale taka jest prawda. Talentem jest wszystko, co nie jest łatwo dostępne dla innych ludzi, a nam przychodzi bez większego wysiłku. Talent kulinarny lub wokalny jest łatwo mierzalny, ale talent dobrego słuchania może już być mylony z innymi cechami, na przykład nieśmiałością. Warto więc skupić się na sobie, zobaczyć w czym jesteśmy dobrzy i pielęgnować swój talent, nawet jeżeli jest nietuzinkowy.