Przyjemność, obowiązek, rytuał lub przyzwyczajenie. Poranna porcja kawy jest dla wielu osób równie obowiązkowym punktem dnia co śniadanie lub sprawdzenie skrzynki pocztowej na telefonie. Kochamy ją i ubóstwiamy. Czy wiemy jednak o niej wszystko? Na przykład jakie skutki niesie za sobą jej nadmierne picie?

Co powoduje duża dawka kofeiny?

Głównym składnikiem każdej prawdziwej kawy jest kofeina. To właśnie ta substancja sprawia, że czujemy się tak dobrze i przyjemnie po wypiciu filiżanki kawy. Ma ona głównie działanie pobudzające i dodające energii, lecz zbyt duża dawka kofeiny prowadzi do wielu mniej lub bardziej niebezpiecznych reakcji naszego organizmu, który nie jest przygotowany na tak ogromną porcję tego czynnika. Często się mówi, że nadmiar kawy podnosi ciśnienie i negatywnie oddziałuje na układ krążenia. Niestety wysokie ciśnienie to zaledwie wierzchołek góry kłopotów.

Czy problemem jest tylko wysokie ciśnienie?

Do bardzo często spotykanych skutków ubocznych nadmiernego picia kawy należy przede wszystkim duża nerwowość i rozdrażnienie. Osoby pijące zbyt dużo kawy mają problem z wahaniami nastroju, poprawną pracą układu trawiennego, a także ze snem, który zostaje poważnie zaburzony.

Z medycznego punktu widzenia, oprócz kłopotów z ciśnieniem krwi często spotyka się również problemy z wysokim cholesterolem, który znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Oprócz tego warto jeszcze wspomnieć o kłopotach z odwodnieniem, potencjalną osteoporozą, a nawet cellulitem. Nie można również zapominać, że jak każda używka, tak i kawa bardzo łatwo uzależnia.