Jest to pytanie, na które większość osób musi sobie odpowiedzieć jeśli chce sprawić sobie nowy komputer. Przede wszystkim osoby niezdecydowane powinny przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw.

Dla kogo laptop a dla kogo stacjonarny pecet?

Większość z nas korzysta z komputera osobistego w formie laptopa, ponieważ jest on mobilny i zależnie od jego podzespołów – do większości zastosowań jest on w zupełności wystarczający – biuro, multimedia, starsze gry. Stacjonarny pecet cenią przede wszystkim ludzie, którzy potrzebują wydajnej maszyny – gracze albo specjaliści od obróbki grafiki, gdyż wymagania sprzętowe wykonywanych przez nich prac są bardzo wysokie. Przewagą stacjonarnego komputera nad laptopem jest to, iż można go rozbudowywać, właściwie w nieograniczony sposób – można wymienić procesor, dołożyć kości RAM, zainstalować dysk SSD, kupić mocniejszą kartę graficzną, a w przypadku niektórych płyt głównych – włożyć drugą kartę graficzną. Oczywiści możliwy jest zakup laptopa bardziej wydajnego np. gamingowego ale jego cena może być i kilkanaście procent wyższa w stosunku do komputera stacjonarnego z takimi samymi podzespołami.

Mobilność, cena, rozbudowa i inne ważne kwestie

Rozważając to czy kupić komputer stacjonarny czy laptop powinniśmy wziąć pod uwagę tych kilka kwestii poruszonych powyżej i odpowiedzieć sobie na te pytania:

  • czy będę chciał rozbudować swój komputer w przyszłości? – jeśli tak wybierz stacjonarny pc,
  • czy mój pecet ma być lekki i mobilny? – jeśli tak wybierz laptopa,
  • do czego będę go używał? – do prac biurowych (tu lepszy może być laptop), a może do grania w gry, które mają duże wymagania sprzętowe (lepszym rozwiązaniem wydaje się być stacjonarny pc).