Słaba nośność podłoża sprawia, iż przed postawieniem konstrukcji wymagane jest wzmocnienie gruntu. Na czym to polega? Często w celu zwiększenia nośności podłoża wbijane są w nie pale prefabrykowane lub pale przemieszczeniowe. Bywa jednak tak, że konieczne jest zastosowanie rozwiązania alternatywnego w postaci kolumn dsm. Czym są te kolumny, jak powstają i jakie mają zalety?

DSM, czyli nowoczesne budownictwo w praktyce

Deep Solid Mixing to technika wzmacniania gruntu poprzez umieszczanie w nim kolumn cementowo-gruntowych. Ażeby wykonać tę konstrukcję, w glebę wprowadza się mieszadło, jednocześnie wprowadzając tam także odpowiednią ilość cementu. Następnie wykonywane jest intensywne, wielokrotne wgłębne mieszanie gruntu z cementem. W ten sposób powstają uformowane kolumny z tak zwanego cementogruntu. Warto podkreślić, iż dużą część materiału stanowi obecny na miejscu budowy grunt.

kolumny dsm a jet grounding

Specyfikacja kolumn dsm

Zwykle kolumny dsm osiągają nieco mniejszą nośność niż np. pale prefabrykowane. Niemniej jednak norma kolumn dsm o numerze PN-EN14679:2005 pozwala im rywalizować nawet z najmocniejszymi konstrukcjami wzmacniającymi grunt. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż poza palami, kolumny dsm mają również innego rywala. Częste porównanie to kolumny dsm a jet grounding. Obie techniki są bowiem bardzo podobne. Jednak Deep Solid Mixing to technika umożliwiająca formowanie kolumn, natomiast jet grounding to również konstrukcje o innych kształtach. Ponadto, często wytwory technologi jet grounding są nieco grubsze.

Wgłębne mieszanie gruntu w celu wytworzenie cementogruntu to technologia znana już od niemal pół wieku. Stosowano ją już w latach 70. XX wieku w Japonii. Jednak to w ostatnich latach wzmacnianie gruntu kolumnami dsm znacząco zyskało na popularności. Należy przyznać, iż technologia ta rzeczywiście posiada szereg zalet, do których należą:

  • niewielkie wibracje – wgłębne mieszanie gruntu jest bezpieczne dla okolicznych budynków i innych konstrukcji budowlanych
  • mały hałas – mieszadło generuje relatywnie niewielki hałas, zwłaszcza jeśli porówna się je np. do natężenia dźwięku towarzyszącego pracy wiertła palownicy
  • niskie koszty – wykonanie kolumn dsm jest stosunkowo tanie, gdyż tworzy się je w dużej mierze z gruntu.