Kolumny dsm jako niezawodne wzmocnienie gruntu
Słaba nośność podłoża sprawia, iż przed postawieniem konstrukcji wymagane jest wzmocnienie gruntu. Na czym to polega? Często w celu zwiększenia nośności podłoża wbijane są w nie pale prefabrykowane lub pale przemieszczeniowe. Bywa jednak tak, że konieczne jest zastosowanie rozwiązania alternatywnego w postaci kolumn dsm. Czym są te kolumny, jak powstają i jakie mają zalety?
DSM, czyli nowoczesne budownictwo w praktyce
Deep Solid Mixing to technika wzmacniania gruntu poprzez umieszczanie w nim kolumn cementowo-gruntowych. Ażeby wykonać tę konstrukcję, w glebę wprowadza się mieszadło, jednocześnie wprowadzając tam także odpowiednią ilość cementu. Następnie wykonywane jest intensywne, wielokrotne wgłębne mieszanie gruntu z cementem. W ten sposób powstają uformowane kolumny z tak zwanego cementogruntu. Warto podkreślić, iż dużą część materiału stanowi obecny na miejscu budowy grunt.
Specyfikacja kolumn dsm
Zwykle kolumny dsm osiągają nieco mniejszą nośność niż np. pale prefabrykowane. Niemniej jednak norma kolumn dsm o numerze PN-EN14679:2005 pozwala im rywalizować nawet z najmocniejszymi konstrukcjami wzmacniającymi grunt. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż poza palami, kolumny dsm mają również innego rywala. Częste porównanie to kolumny dsm a jet grounding. Obie techniki są bowiem bardzo podobne. Jednak Deep Solid Mixing to technika umożliwiająca formowanie kolumn, natomiast jet grounding to również konstrukcje o innych kształtach. Ponadto, często wytwory technologi jet grounding są nieco grubsze.
Wgłębne mieszanie gruntu w celu wytworzenie cementogruntu to technologia znana już od niemal pół wieku. Stosowano ją już w latach 70. XX wieku w Japonii. Jednak to w ostatnich latach wzmacnianie gruntu kolumnami dsm znacząco zyskało na popularności. Należy przyznać, iż technologia ta rzeczywiście posiada szereg zalet, do których należą:
- niewielkie wibracje – wgłębne mieszanie gruntu jest bezpieczne dla okolicznych budynków i innych konstrukcji budowlanych
- mały hałas – mieszadło generuje relatywnie niewielki hałas, zwłaszcza jeśli porówna się je np. do natężenia dźwięku towarzyszącego pracy wiertła palownicy
- niskie koszty – wykonanie kolumn dsm jest stosunkowo tanie, gdyż tworzy się je w dużej mierze z gruntu.
Join the discussion