Okres letni to czas, w którym większość z nas udaje się na wypoczynek. Coraz częściej są to wycieczki zagraniczne do krajów egzotycznych. Wybierając się w taką podróż powinniśmy zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie tam na nas mogą czyhać.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie spożywanych tam posiłków. Bo jak pokazują statystyki aż około pięćdziesiąt procent turystów cierpi na dolegliwości związane z zanieczyszczeniem żywności, do których należy głównie biegunka zwaną klątwą Faraona.

Podstawową przyczyną tych dolegliwości jest skażona żywność i woda, co jest spowodowane znacznie gorszymi niż w naszym kraju warunkami higienicznymi. Czasem problemy z układem pokarmowym mogą być związane jedynie zmianą w przyprawianiu dań, które spożywamy lub samą zmianą godzin przyjmowania posiłków. Z tego powodu chorować możemy także podczas wypoczynku w krajach europejskich.

lutex.pl

Wybierając się do obcego kraju trzeba szczególnie pamiętać o zabraniu ze sobą zestawu podstawowych medykamentów, które będziemy mogli zażyć w razie tego typu dolegliwości. Są to najczęściej leki bez recepty, które można kupić w prawie każdym sklepie. Powinny to być specyfiki przeciwbiegunkowe, których zadaniem jest hamowanie perystaltyki jelit czyli zmniejszenie natężenia biegunki oraz doustne środki nawadniające, jeśli już dojdzie do ostrej biegunki. A jeżeli nie będziemy mieć ich pod ręką pomóc może samodzielnie przygotowany płyn. W tym celu do jednego litra czystej wody należy dodać po jednej łyżeczce soli kuchennej i sody oczyszczonej, cztery łyżeczki cukru oraz dwa banany. Wypijając taki roztwór szybko będziemy mogli nawodnić nasz organizm.

By ustrzec się przed tym zagrożeniem wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które jednak trzeba ściśle przestrzegać. Podstawową zasadą jest mycie rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Pijmy tylko oryginalnie zamknięta wodę butelkowaną. Często przydrożni handlarze zbierają zużyte plastikowe butelki i po napełnieniu ich wodą z kranu sprzedają w niższej cenie. Unikajmy potraw zawierających surowe mięso, jaja czy owoce morza. Zrezygnujmy także z potraw, które długo przebywały na wolnym powietrzu lub mogły mieć kontakt z muchami i innymi insektami. Najlepiej spożywać jeszcze gorące, świeżo podane potrawy. Wymarzony urlop to zazwyczaj kilka dni w roku, szkoda marnować ten czas na leczenie jakichkolwiek dolegliwości.