W XXI wieku komputery są wszędzie – w samochodach, samolotach, zegarkach, parkometrach, pralkach, lodówkach, nawet w okularach i wielu innych urządzeniach, z których korzystamy każdego dnia. Któż z nas wyobraża sobie życie bez komputerów? Ten artykuł nakreśli jaka jest historia tego wspaniałego urządzenia.

Pierwszy oficjalny komputer – wynalazca komputera i data

Za pierwszy komputer uznaje się ENIAC, który został wymyślony przez amerykanów na potrzeby wojska, chociaż do tego miana ubiegają się także maszyny Konrada Zusego i brytyjska maszyna Colossus. ENIAC zajmował się głównie obliczeniami na potrzeby artylerii. Ten komputer był budowany jeszcze podczas drugiej wojny światowej, a pokazany oficjalnie dnia 14.02. 1946 roku. Wynalazcy komputera ENIAC byli pracownikami Uniwersytetu Pansylwanii w Stanach Zjednoczonych. Jeden wynalazca komputera nazywał się J.P. Eckerta, a drugi to J.W. Mauchly.

ENIAC, a współczesne komputery

Naturalnie, tamta maszyna nie może się równać ze współczesnymi, znanymi nam komputerami – nawet wolnymi pecetami służącymi do prac biurowych. ENIAC był to komputer składający się z lamp elektronowych (to urządzenia poprzedzające tranzystory) oraz tysięcy innych elementów elektronicznych takich jak rezystory czy przekaźniki, a jego waga wynosiła prawie 30 ton. Ponadto był on bardzo dużych rozmiarów i zajmował powierzchnię kilku pomieszczeń. Jednakże, jak na tamte czasy było to urządzenie bardzo zaawansowane i w momencie pokazania go, opinia publiczna uznała, że nigdy wcześniej żaden człowiek nie zbudował tak zaawansowanego urządzenia elektronicznego.