Monitor to bardzo ważna część każdego zestawu komputerowego, gdyż umożliwia komunikację człowieka z komputerem oraz wyświetla wyniki obliczeń uruchomionych programów. Parametry i jakość monitora są ważne szczególnie dla profesjonalistów oraz graczy. Jaka jest historia i ewolucja monitorów komputerowych?

Synchroskop, dalekopis i wreszcie monitor kineskopowy – początki monitorów

Na początku istnienia komputerów do wyświetlania wyników pracy tej maszyny wykorzystywane były między innymi synchroskopy (rodzaj oscyloskopu), później w latach 70. XX wieku używano urządzeń zwanych dalekopisami, natomiast w erze komputerów domowych w latach 80. wykorzystywano telewizory ze względu na to, iż monitory były drogie i niedostępne. W latach 90. pojawił się monitor kineskopowy, który podłączany był do złącza D-Sub na karcie graficznej. W tym wypadku sygnał był analogowy, a wartości RGB były przesyłane do monitora jako oddzielne składowe.

Nowoczesne monitory

Współczesny monitor komputerowy to przede wszystkim monitor LCD. Jest on płaski i zużywa mniej energii aniżeli monitor kineskopowy. To urządzenie, które aktualnie jest najbardziej rozpowszechnione jako monitor. Monitory LCD możemy podzielić ze względu na to co służy do podświetlania – monitor led wykorzystuje jako źródło światła diody elektroluminescencyjne natomiast monitor ccfl wykorzystuje zimną lampę katodową jako źródła światła. Nowoczesne monitory ciekłokrystaliczne można również podzielić ze względu na sposób wykonania matrycy. Tak więc mamy ekrany TN (wystarczający do biura), TFT, MVA, IPS (polecany dla graczy i profesjonalistów).