Kaszel jest odruchową reakcją na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. To reakcja obronna organizmu, która ma za zadanie pozbycie się nadmiaru zalegającego śluzu lub jakiegoś ciała obcego. Najczęściej jest jednym z objawów przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj utrzymuje się jeden do trzech tygodni. Jeżeli pojawiają się duszności lub trwa dłużej należy udać się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy astmy lub innej dolegliwości.

Często słyszymy o kaszlu suchym i mokrym, niestety wielu z nas nie potrafi rozróżnić, z którym mamy akurat do czynienia, nie jest to jednak aż tak trudne do określenia jak się nam wydaje. Kaszel suchy przeważnie pojawia się w pierwszym okresie infekcji. Przy zapaleniu krtani jest to charakterystyczny kaszel nazywany szczekającym. Występuje, gdy w naszych drogach oddechowych jest zbyt sucho, stąd jego nazwa. Jest kilka sposobów na jego złagodzenie. Najprostszym jest picie dużej ilości płynów, które nie powinny być ani gorące, ani zimne. Trzeba przy tym pamiętać by zrezygnować z napojów kwaśnych, bo te dodatkowo podrażniają śluzówkę. Innym sposobem jest zalanie imbiru pokrojonego w plasterki wodą i picie z dodatkiem miodu. Imbir może zastąpić siemię lniane.

net-arena.pl

Kaszel mokry natomiast występuje w środkowej fazie choroby. Jest on mniej męczący i mniej gwałtowny. Zazwyczaj towarzyszy temu odksztuszanie wydzieliny. W tym przypadku także pomocne będzie picie dużej ilości ciepłych płynów. Najlepiej sprawdza się syrop z cebuli lub mleko z czosnkiem. Jeśli jednak ich smak nam nie odpowiada, możemy kupić w aptece już gotowe syropy owocowe, których zadaniem jest rozrzedzanie zalegającej wydzieliny. Są one bardzo skuteczne, dlatego nie zaleca się spożywania ich przed snem, gdyż nadmiar wydzieliny nie pozwoli nam spokojnie zasnąć.

Często powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych lub alergeny mogą być przyczyną astmy. Najłatwiej rozpoznać ją po dusznościach, uporczywym kaszlu i typowym świszczeniu podczas oddychania. Symptomów tej choroby nie wolno ignorować, najlepiej od razu udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Jeszcze do nie dawna leczenie astmy wiązało się tylko z przynoszeniem ulgi choremu podczas ataku oraz zapobieganiu możliwości pojawienia się go. Dziś pojawiają się sterydy wziewne, które mają za zadanie nie tylko nie dopuszczać do pojawienia się ataku lecz także zapobiegać nieodwracalnym zmianom układu oddechowego, w przypadku nie leczonej astmy.