Okres jesienno-zimowy to czas podwyższonej zapadalności na przeziębienia. Gdy wszyscy wokół kaszlą, kichają i pociągają nosami, warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie pozbyć się tego stanu.

Domowe sposoby na przeziębienie

Najbardziej znanym sposobem jest gorący rosół z kury, który doskonale rozgrzewa, wspomoże dawką witamin i substancji mineralnych, a mięso drobiowe dostarczy dużo białka, którego potrzebuje osłabiony organizm do walki z infekcją. Kolejnym smacznym sposobem jest sok malinowy dodany do ciepłej wody. Zawiera on bowiem kwas salicylowy (zbije gorączkę) oraz olejki eteryczne, które mają działanie rozgrzewające i antyseptyczne. Korzeń imbiru w połączeniu z cytryną i miodem jako gorący napój również jest niezastąpiony w pokonywaniu przeziębienia. Ma on właściwości przeciwzapalne i można go stosować w przypadku kaszlu, bólu gardła i stanach gorączkowych. Podobne działanie w przypadku gorączki ma herbata z lipy lub taka z dodatkiem czarnego bzu.

Gdy sok malinowy i korzeń imbiru nie wystarczą

Uciążliwy katar, można leczyć przy pomocy inhalacji ziołowych, które nawilżą podrażnioną śluzówkę. Również płukanie gardła roztworem soli lub szałwii przyniesie ulgę.
Warto pomyśleć też o postawieniu baniek. Jest to bardzo stary, ale skuteczny i obecnie na nowo odkryty sposób walki z infekcjami. Dodatkowo suplementacja preparatem z cynkiem i witaminą C zadziała korzystnie na proces zdrowienia.

Jeżeli to możliwe, należy zrezygnować ze sportu oraz wygrzać się w łóżku, zwłaszcza jeśli temperatura przekroczy 38 stopni Celsjusza.