Jak sprawdzić grupę krwi?
Grupa krwi to zestaw antygenów występujących w czerwonych krwinkach. Wyróżnia się cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0. Poza tym każda grupa charakteryzuje się obecnością lub brakiem czynnika Rh czyli antygenu D.
Potrzebna znajomość grupy krwi – czy tylko w Centrum krwiodawstwa?
Każdy powinien znać swoją grupę krwi, wiedza ta bowiem może być przydatna w wielu sytuacjach. Najczęściej badają ją w Centrum krwiodawstwa u osób, które zgłaszają się, by oddać krew. Jest jednak wiele innych sytuacji, w których znajomość własnej grupy krwi może okazać się bardzo potrzebna. Oto najważniejsze z nich:
- nagła konieczność podania krwi na przykład w razie wypadku,
- ciąża, szczególnie druga, gdy nie ma zgodności grupy krwi matki i ojca (tzw. konflikt serologiczny),
- potrzeba ustalenia potencjalnej grupy krwi dziecka,
- konieczność przetoczenia krwi związana z chorobą, np. anemią,
- planowany zabieg chirurgiczny,
- ryzykowna praca zawodowa lub hobby.
Badanie na grupę krwi – w Centrum krwiodawstwa czy w przychodni?
Osoba, pragnąca poznać swoją grupę krwi, musi poddać się odpowiedniemu badaniu. Jest ono bardzo proste i nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie to wykonują:
- laboratoria analiz wskazane przez lekarza, który wypisał skierowanie. Najczęściej pacjent zostaje skierowany na takie badanie przed zabiegiem chirurgicznym czy porodem, gdy grupa krwi nie została jeszcze oznaczona. W takich przypadkach jest to badanie bezpłatne,
- prywatne przychodnie i laboratoria medyczne – badania są wykonywane bez skierowania, jednak są odpłatne,
- badanie to także wykona Centrum krwiodawstwa, do którego zgłosi się każdy chętny, by zostać dawcą krwi, w wieku pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Badanie jest bezpłatne, a na życzenie dawcy wypłacany jest nawet zwrot kosztów przejazdu.
Join the discussion