Jak przygotować się na zmiany w życiu? Przewodnik po adaptacji i elastyczności
Agglo.pl
Na progu dorosłości (a często i wcześniej) wielu młodych ludzi zadaje sobie pytania: Co robić w życiu? Czym się zająć? W którym kierunku kształcić się dalej? Jaki zawód wykonywać? Jedną z propozycji jest studiowanie historii i wykonywanie zawodu historyka. W ten sposób można połączyć swoje zainteresowania z możliwością zarobku.
Żeby zajmować się historią, trzeba się nią interesować. Można też wiele nauczyć się, studiując dzieje człowieka: powszechne lub na określonym obszarze, w określonym miejscu i dziedzinie życia. Znana sentencja „historia magistra vitae est” jest bardzo trafna i dobrze opisuje tę naukę. Czerpiąc z doświadczeń przeszłości warto wysnuwać pozytywne wnioski na przyszłość. Przy okazji, jest wiele „białych plam”, które czekają na wyjaśnienie…
Jeśli ktoś chce zajmować się tą dziedziną zawodowo, powinien rozważyć studia akademickie. Z kierunkiem historia wiąże się kilka przydatnych specjalności – najbardziej popularne to nauczycielska oraz archiwistyczna. W zależności od uczelni dostępne są również inne specjalizacje, związane np. z kulturą, ekonomią, wojskowością czy konkretnym językiem lub historią danego obszaru. Każdy chętny zapewne znajdzie coś dla siebie. Możliwości wykorzystania zdobytej wiedzy też są niemałe, choćby przez pracę na uczelni lub w szkole, archiwum, muzeum czy pisanie książek i artykułów.
Dla osoby zawodowo zajmującej się historią, najlepiej, jeżeli stanowi to również życiową pasję i powołanie. Wtedy nabiera to większego sensu i daje poczucie satysfakcji z tego, co się robi.
Join the discussion