Trądzik jest popularną chorobą skóry, z którą boryka się wiele osób, przeważnie młodych. Szacuje się, iż współcześnie problem ten dotyczy 90% nastolatków i 25% osób dorosłych.

Chorobie towarzyszą stan zapalne, objawiające się w postaci pryszczy oraz stan niezapalne, tj. wągry i zaskórniki. Trądzik pojawia się głównie na twarzy, jednak w niektórych przypadkach może wystąpić również na ramionach, szyi czy plecach. Leczenie zmian trądzikowych jest bardzo ważne, dlatego warto wiedzieć, jakie metody naturalne można wykorzystać do kuracji, aby zmiany skórne ustąpiły.

Drożdże

Jednym z bardzo skutecznych produktów spożywczych w leczeniu trądziku są drożdże. Stosuje się je zarówno w formie pitnej jak i jako maseczkę, do której warto dodać oliwę z oliwek. Wysoka skuteczność kuracji drożdżami wynika przede wszystkim z dużej zawartości witamin z grupy B oraz cynku, które mają bardzo korzystny wpływ na stan cery, a ich niedobór jest częstą przyczyną pojawiania się zmian skórnych.

Cebula

To warzywo, które jest bogate w polifenole oraz flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych spowodowanych promieniami ultrafioletowymi. Zawarte w cebuli przeciwutleniacze pomagają przywrócić zdrowy stan skóry. Cebula wykazuje także działanie bakteriobójcze, gdzie obok zaburzeń hormonalnych, to właśnie bakterie stanowią jedną z głównych przyczyn pojawiania się zmian trądzikowych. Z kolei dzięki zawartości chromu, cebula pozwala wyeliminować z organizmu bakterie powodujące stany zapalne skóry oraz trądzik. Stosuje się ją głównie w formie maseczki, ale korzystnie na stan skóry wpływa również samo spożywanie tego warzywa. 

dlaczego.net

Bratek polny

Bratek polny charakteryzuje się wielokierunkowością działania. Zmniejsza on łojotok, dzięki czemu skóra jest widocznie wygładzona. Korzystnie wpływa on również na oczyszczanie organizmu z toksyn, co w konsekwencji przekłada się na poprawę stanu skóry. Kurację przeciwtrądzikową z bratka polnego można stosować w formie naparów bądź gotowych tabletek. Należy jednak pamiętać, iż bardzo istotną kwestią jest regularne picie tychże herbat bądź przyjmowanie tabletek. Skuteczna kuracja trwa bowiem zazwyczaj kilka miesięcy, jednak kondycja skóry z miesiąca na miesiąc zauważalnie się poprawia.

Aloes

Aloes to roślina, która znana jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, przeciwzapalnych, a nawet przeciwbólowych, dlatego też świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń o charakterze zapalnym oraz owrzodzeń skóry, przez co stanowi jeden z głównych składników skutecznej kuracji przeciwtrądzikowej. Aloes stosuje się w formie maści bądź żelu, które aplikuje się miejscowo. Należy podkreślić, iż żel z aloesu jest po prostu wyciśniętym sokiem z jego liści.

Miód

Warto również pokreślić korzystne właściwości miodu w kontekście chorobowych zmian skórnych. Wykazuje on bowiem działanie antybakteryjne oraz odżywcze. Z racji zawartości różnych witamin i minerałów istotnie poprawia ogólną kondycję skóry. Regularnie aplikowana maseczka z miodu pozwala pozbyć się wyprysków oraz złagodzić stopień podrażnienia skóry.