W każdym gospodarstwie domowym powinno znaleźć się miejsce na apteczkę, z której będzie można skorzystać w razie potrzeby. Powinna ona zawierać odpowiedni zestaw leków, materiałów opatrunkowych a także podstawowe przybory.

Najlepiej zlokalizować ją w miejscu niedostępnym dla dzieci. Z pewnością nie powinna być to kuchnia czy łazienka, gdyż tam przechowywane są narażone na zbyt wysokie temperatury i wilgotność. A wtedy może w nich dojść do niebezpiecznych reakcji chemicznych.

Warto podzielić apteczkę na kilka osobnych części. Niech jedną z tworzą wszystkie medykamenty przeznaczone do użytku wewnętrznego, a drugą do użytku zewnętrznego. Najłatwiej powinny być dostępne środki opatrunkowe i dezynfekujące, tak by można było ich użyć w każdej chwili. Jeśli ktoś z naszych domowników musi codziennie zażywać określone farmaceutyki, również na nie niech znajdzie się osobne miejsce.

elwerb.pl

Leki gromadzone w apteczce powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Nie wolno ich przesypywać lub przelewać. Wszystkie wieczka powinny być szczelnie zamknięte by zapobiec procesom psucia się i wietrzenia leków. Muszą zawierać ulotkę, by każdy mógł się z nią zapoznać zanim zażyje dany lek. Co jakiś czas warto przeglądnąć apteczkę by usunąć z niej środku już przeterminowane. Najlepiej zanieść je wówczas do apteki, gdzie są zbierane do specjalnego pojemnika a następnie trafiają do utylizacji. Na wielu opakowaniach zamieszczona jest informacja przez jaki okres czasu dany lek może zostać zużyty od chwili otwarcia opakowania, tych dat także powinniśmy rygorystycznie przestrzegać.

W domowej apteczce powinny znaleźć się leki sprzedawane wyłącznie bez recepty. A więc niech to będą środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, wieloskładnikowe preparaty przeciw przeziębieniu i grypie. Leki rozkurczowe i żołądkowe również możemy traktować jako te podawane w ramach pomocy doraźnej. Wszystkie specyfiki, które zostały kiedyś przepisane nam przez lekarza a nie zostały zużyte należy wyrzucić. By móc zmierzyć gorączkę kupmy termometr, nożyczki przydadzą się podczas wykonywania opatrunków a pęsetą usuniemy ciała obce z naszego organizmu. Wiele materiałów niezbędnych podczas udzielania pierwszej pomocy możemy znaleźć w każdym domu.