Każdy z nas przechowuje wrażliwe dane na swoim komputerze takie jak hasła, dokumenty osobiste lub prywatne zdjęcia. Niestety nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest zabezpieczenie danych. Jest to o tyle istotne, aby później nie doszło do nieprzyjemnych konsekwencji.

Zabezpieczenie danych w postaci szyfrowania i nadpisania dysku

Pierwszą możliwością zabezpieczenia plików, jaką udostępniają nam producenci oprogramowania, jest szyfrowanie poszczególnych plików lub całego dysku twardego. W systemie MS Windows do tego typu szyfrowania służy preinstalowany BitLocker. Można też kupić lub skorzystać z darmowego oprogramowania Open Source do szyfrowania – przykładem takiego programu jest VeraCrypt. Bardzo ważne jest to, iż należy szyfrować też przenośnie nośniki pamięci, takie jak pendrive’y, ponieważ na tego rodzaju pamięciach przechowujemy często wrażliwe i ważne dane osobowe. W przypadku, gdy pendrive gdzieś się zagubi istnieje ryzyko, iż dostanie się w niepowołane ręce. Ponadto powinniśmy zadbać o zabezpieczenie danych na dysku HDD przed sprzedażą komputera – kilkukrotnie nadpisać dysk sekwencją zer lub jedynek przy pomocy specjalnego programu.

Bezpieczeństwo danych a RODO

W maju 2018 roku weszło w życie rozporządzenie UE określane skrótem RODO. To rozporządzenie daje większe możliwości zwykłemu użytkownikowi w zakresie zarządzania swoimi danymi osobowymi przechowywanymi np. przez witryny internetowe. A jak ma się to do zabezpieczenia danych? Otóż, każdy kto przechowuje dane osobowe, musi zadbać o to, aby nie dostały się w ręce przestępców. To nie tylko odpowiednie zabezpieczenie systemu informatycznego np. przed wstrzykiwaniem kodu ale też zaszyfrowanie danych takich jak hasła przy pomocy bezpiecznych funkcji md5 lub sha1.