Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. To także inwestycja w przyszłość i gwarancja stabilizacji życiowej. Ceny mieszkań są jednak tak wysokie, że trudno zakupić własne lokum z oszczędności odkładanych z miesięcznej pensji. Niewielu osobom sytuacja finansowa pozwala także na zakup mieszkania za gotówkę, dlatego kredyty hipoteczne stanowią popularny produkt bankowy pozwalający uzyskać środki na kupno mieszkania.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Obecnie większość banków oferuje kredyty hipoteczne, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Takie produkty bankowe różnią się od innych kredytów przede wszystkim czasem obowiązywania oraz zakresem umowy. Kredyt hipoteczny udzielany jest długoterminowo, a jego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Uzyskane środki finansowe mogą być wykorzystane tylko na określony w umowie cel, dlatego nie ma możliwości, aby za kredyt hipoteczny sfinansować zakup samochodu czy opłacić inne zobowiązania.

prawo bankowe w Profinfo.pl

Czym wyróżnia się kredyt hipoteczny?

Ze względu na to, że kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie udzielane nawet na kilkadziesiąt lat, procedura jego przyznawania jest dość skomplikowana. Przede wszystkim wnioskujący musi wykazać się zdolnością kredytową oraz posiadać żyrantów, którzy będą stanowili zabezpieczenie dla banku na wypadek niewywiązywania się ze spłaty. Banki często wymagają także własnego wkładu finansowego, dlatego kredyt hipoteczny to produkt dla osób, które mogą się wykazać w miarę stabilną sytuacją finansową.

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie, dlatego zarówno bankom, jak i kredytobiorcom trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa za 10 czy 20 lat. W związku z tym, najważniejszym zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka. W przypadku, gdy raty kredytu przestaną być spłacane, bank ma możliwość przejęcia nieruchomości, na którą zostało udzielone wsparcie finansowe.

Dla kogo jest kredyt hipoteczny?

W zasadzie każdy, kto spełnia warunki banku, może starać się o kredyt hipoteczny. Pozyskane z niego środki mogą zostać przeznaczone na zakup mieszkania lub budowę domu. Poszczególne oferty banków mogą się między sobą znacznie różnić, dlatego przed zaciągnięciem tak poważnego zobowiązania, należy przeanalizować parametry każdego kredytu. Głównie powinno się zwracać uwagę na oprocentowanie, rodzaj rat czy prowizje i opłaty dodatkowe, gdyż mogą one znacznie wpłynąć na ostateczną kwotę do spłaty. Warto zwrócić się o pomoc do doradcy kredytowego, który podpowie na co zwrócić uwagę wybierając najkorzystniejszą ofertę.