Znakiem współczesnych czasów jest bezwzględnie fakt, że bez jakiegokolwiek problemu mamy dostęp do najświeższych informacji z całego świata – i to nieważne, gdzie akurat się znajdujemy, wystarczy dostęp do internetu. Szeroko pojęta globalizacja sprawia jednak, że wiadomości w internecie dotyczą spraw ważnych, ale mocno abstrakcyjnych z punktu widzenia codziennego życia. Informacje lokalne nie są już takie łatwe do odnalezienia i, aby je faktycznie znaleźć, warto na chwilę zamknąć komputer i wyłączyć telefon.

Gazeta – martwe medium?

Upadek gazet jako liczącego się na świecie medium wieszczono już dobrych kilkanaście lat temu i te przewidywania absolutnie się nie sprawdziły. Nie można oczywiście zakłamywać rzeczywistości i udawać, że w ogóle nie straciły na popularności, ale z całą pewnością nie jest źle. O ile gazety o zasięgu ogólnopolskim faktycznie nie mają większych szans w starciu z serwisami internetowymi, które w ciągu minuty są w stanie opublikować artykuł, tak jeśli chodzi o informacje lokalne jest już o wiele lepiej.

Gazeta jako ostoja wiadomości lokalnych.

Obszar jednego miasteczka i okolic nie jest miejscem, w którym codziennie ma miejsce coś wartego uwagi i to pewnie dlatego gazety nadal cieszą się w nich popularnością. Wiadomości w internecie nie są bowiem dobrym źródłem tego, co się dzieje w najbliższej okolicy. Lokalny tygodnik lub dziennik jest natomiast bardzo użyteczną pigułką najważniejszych informacji, z której dowiemy się wszystkiego, co istotne dla małej społeczności. Dlatego właśnie gazeta nie jest przestarzałym medium, wręcz przeciwnie, nadal ma swoją rolę do wypełnienia.