Czy gorączka jest niebezpieczna?
Jesień i zima to okresy zwiększonej zachorowalności. Chłód, silny wiatr, opady i często zmieniająca się pogoda sprzyjają przeziębieniom i grypie. Jednym z wielu objawów tych infekcji oprócz kaszlu, kataru czy bólu głowy jest wzrost temperatury ludzkiego organizmu czyli gorączka.
U zdrowego człowieka waha się ona w przedziale 36-37 stopni Celsjusza. Zakres ten jest właściwy do prawidłowego funkcjonowania organizmu i działania wewnętrznego metabolizmu. Przekroczenie tej granicy oznacza reakcję obronną organizmu na jakiś szkodliwy czynnik.
Zbyt wysoka temperatura może być dla człowieka niebezpieczna, więc istotne jest jej wczesne wykrycie, ocena wysokości oraz właściwe postępowanie mające na celu jej obniżenie. Temperatura ludzkiego ciała waha się w ciągu doby. Najniższa jest rano a najwyższa po południu, może także wzrosnąć na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego jednak wzrost ten nie powinien być większy niż pół stopnia.
Stan podgorączkowy to temperatura w zakresie 37-38 stopni. Gorączka umiarkowana nie powinna przekroczyć 39 stopni a niebezpieczna dla organizmu to ta utrzymująca się przez dłuższy czas i przekraczająca 41 stopni C. Osłabia ona organizm i wyniszcza go, może prowadzić do niewydolności krążenia oraz uszkadzać komórki nerwowe. Temperatura przekraczająca 42 stopnie grozi denaturacją białek a w konsekwencji do zgonu. Wysoka gorączka jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i w podeszłym wieku oraz cierpiących na choroby układu krążenia.
Wysoką gorączkę należy obniżać. W tym celu można zastosować chłodne okłady i kąpiele chłodzące. Pamiętać należy by temperatura wody nie była zimna. Może być niższa o dziesięć stopni od temperatury ciała. Jeżeli metody te nie są skuteczne sięgnijmy po leki przeciwgorączkowe. Najpopularniejsze z nich to te zawierające ibuprofen lub paracetamol. Małym dzieciom najlepiej aplikować je w postaci syropów lub czopków, unikając aspiryny, która mogłaby być niebezpieczna dla ich życia. By utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu zachęcajmy do picia dużej ilości płynów. W czasie choroby należy mierzyć temperaturę co cztery godziny a jeśli nie uda się jej obniżyć nie zwlekajmy z wizyta lekarską.
Join the discussion