Narzędzia modelarskie do drewna służą do kształtowania materiału oraz obrabiania powierzchni. Za ich pomocą można m.in. wycinać pożądany kształt, frezować, szlifować, czy też wiercić. Szkutnicze narzędzia modelarskie muszą przede wszystkim gwarantować wysoką precyzję. Podczas wykonywania tego rodzaju prac liczy się przede wszystkim dokładność, a bez przyrządów wysokiej jakości byłoby to niemożliwe. Co powinien zawierać zestaw narzędzi modelarskich?

Narzędzia modelarskie do drewna – podstawowe elementy

Dłuta modelarskie są podstawą podczas obróbki niewielkich powierzchni drewnianych. Zapewniają one wysoką dokładność, a ponadto występują w wielu różnych rodzajach. Przeciętny dług jest zwykle niewielkich gabarytów. Już na starcie warto zaopatrzyć się w klika różnych rodzajów.

narzędzia modelarskie

Zestaw narzędzi modelarskich powinien zawierać również imadła modelarskie. Za ich pomocą można mocować elementy o okrągłym kształcie. Po zamocowaniu na imadle przechodzą one dalszą obróbkę. Największym zainteresowaniem cieszą się imadła ręczne, jednak podczas bardziej zaawansowanych prac warto sięgnąć po imadło obrotowe. Posiada ono funkcję obroty korpusu, co może okazać się przydatne podczas obróbki elementów modelarskich.

Szkutnicze narzędzia modelarskie to również ściski montażowe, które doskonale sprawdzają się podczas składania np. modeli statków, czy też samolotów. Nie można nie wspomnieć również o szpachelkach modelarskich, które mogą pracować z różnego typu materiałami np. gipsem.

Zestaw narzędzi modelarskich – elementy dodatkowe

Narzędzia modelarskie do drewna muszą być przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wiele zależy od rodzaju wykonywanych prac. W wielu przypadkach dobrze jest posiadać wiertarkę prostą, dzięki której można wykonać niewielkie otwory. Praktycznym narzędziem jest również kowadełko zegarmistrzowskie. W wyposażeniu modelarskim dobrze jest posiadać również pincety, groty, lupy, nożyki modelarskie, oliwiarki precyzyjne, pilniki, przyrządy do wbijania gwoździ, pistolet do klejenia.