Manometry to aparatura służąca do mierzenia ciśnienia w przemyśle, dlatego też mówi się o nich nieraz – manometry przemysłowe. Dzięki manometrom możliwy jest pomiar ciśnienia medium roboczego w różnych instalacjach i układach stosowanych w wielu branżach przemysłu.

Jak mierzone jest ciśnienie?

Przy pomocy manometrów ciśnienie mierzone jest w stosunku do ciśnienia atmosferycznego. Innymi słowy, na manometrze ukazuje się różnica pomiędzy mierzonym ciśnieniem, a ciśnieniem atmosferycznym. Manometrów używa się do pomiarów ciśnienia różnicowego, względnego i bezwzględnego.

Po co stosować manometry przemysłowe?

W obecnych czasach wiele urządzeń produkowanych jest tylko po to, żeby wyciągnąć pieniądze od nabywców przekonanych, iż powinni korzystać z danego sprzętu, podczas gdy jest on im tak naprawdę zbędny. Niewątpliwie jednak nie dotyczy to manometrów, które zostały stworzone w jasnym celu – do pomiaru ciśnienia – dzięki czemu możliwe jest usprawnienie produkcji oraz poprawa wydajności wszelkich układów i instalacji. Nieodpowiednie ciśnienie może niekorzystnie oddziaływać na wszelkie urządzenia podłączone do instalacji. Stosowanie manometrów ma zatem bardzo duże znaczenie, ponieważ dzięki nim możliwa jest nieustanna kontrola i regulacja ciśnienia.

manometry przemysłowe

Gdzie stosuje się manometry?

Jak już wcześniej wspomniano, manometry są istotnymi urządzenia w technice pomiarowej, stąd też mają szerokie zastosowanie. Używa się ich w firmach, w których konieczny jest nadzór i regulacja ciśnienia. Są to m.in. gazownie, ciepłownie, gospodarstwa rolnicze, obiekty zajmujące się hydrauliką siłową, kanalizacją, energetyką cieplną, produkcją spożywczą czy farmaceutyką.  Innymi słowy, manometry są potrzebne w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Dlatego też oferta tych urządzeń jest ciągle rozwijana, aby do każdej branży dostosować odpowiedni rodzaj manometru. Osprzęt oraz procesy produkcyjne w poszczególnych przedsiębiorstwach znacząco się różnią, dlatego też stosuje się różnorodne rodzaje manometrów. Na przykład w nowoczesnych zakładach montowane są najczęściej manometry elektroniczne, a w ciepłowniach – manometry kontaktowe.

Gdzie można kupić manometry?

Manometry przemysłowe znajdują się w ofercie firmy Air-Com, zajmującej się ich dystrybucją już od 5 lat. Klienci, którzy cenią kompleksową obsługę oraz szeroki wybór powinni zainteresować się ofertą Air-Com, gdyż asortyment i wieloletnie doświadczenie w branży plasuje firmę wśród ścisłej czołówki. Wspomniana firma trudni się również produkcją elementów instalacji pneumatycznych dla przemysłu.