Skrzynki rozprężne są jednym z elementów stosowanych w układach wentylacyjnych. Czym dokładnie są skrzynki rozprężne i jakie mają zastosowanie?

Prawidłowo działająca wentylacja to zespół współpracujących ze sobą elementów, które pozwalają na efektywną i wydajną wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem obiektu, a przestrzenią zewnętrzną.

Wśród komponentów stosowanych przy budowie układów wentylacji stosuje się między innymi skrzynki rozprężne, które dostępne są w wielu wariantach do wyboru.

Czym są skrzynki rozprężne?

Skrzynki rozprężne to elementy przeznaczone do zmniejszania prędkości strug powietrza w układzie i dodatkowo do wytłumiania szumów w układach wentylacji w różnych obiektach – halach, budynkach przemysłowych, obiektach mieszkalnych.

Stosowane są jako elementy przyłączeniowe do nawiewników – kratek i anemostatów w instalacjach o niskim i średnim ciśnieniu. Pozwalają na uzyskanie równomiernego przepływu powietrza do nawiewnika.

skrzynki rozprężne

Dzięki temu, że redukują szumy powietrza, działają podobnie jak tłumiki akustyczne i mogą z nimi współpracować dla jeszcze większej efektywności w wygłuszaniu układów wentylacyjnych.

  • Rodzaje skrzynek rozprężnych:
  • skrzynki rozprężne standardowe,
  • skrzynki rozprężne z przepustnicą,
  • skrzynki rozprężne z izolacją akustyczną – działają podobnie jak tłumiki akustyczne,
  • skrzynki rozprężne z izolacją akustyczną i przepustnicą.

Montaż skrzynek rozprężnych

Skrzynki rozprężne wykonuje się z blachy ocynkowanej odpornej na korodowanie. Wyposażane są w górne lub w boczne króćce przyłączeniowe, pozwalając na podłączenie do układu z poziomym lub pionowym doprowadzaniem powietrza.

Skrzynki najczęściej montowane są na sufitach podwieszanych i podłączane do układów z użyciem elastycznych przewodów. Występują także z belką do mocowania centralnego.

Skrzynki rozprężne – zasada działania

W skrzynce rozprężnej znajdują się specjalne płyty lub poprzeczki, które pozwalają na rozbicie strug powietrza, a tym samym na zmniejszenie jego prędkości.

W skrzynkach z przepustnicą możliwe jest regulowanie natężenia powietrza z wykorzystaniem elementu z blachy perforowanej. Regulacja otwarcia przepustnicy najczęściej następuje ręcznie, z wykorzystaniem specjalnej rączki.

Izolacja akustyczna w skrzynkach, która powoduje, że działają one podobnie jak tłumiki akustyczne, wykonana jest najczęściej z wełny mineralnej albo wykładzin z kauczuku syntetycznego.

Skrzynki rozprężne są oferowane są w ustandaryzowanych rozmiarach, ale istnieje także możliwość zamówienia komponentów w innych wielkościach, aby każda wentylacja działała niezawodnie.