Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Choć polskie przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku posiadania w samochodzie apteczki samochodowej warto wozić ją w aucie. Nawet jeśli nie znamy zasad udzielania pierwszej pomocy może przydać się komuś, kto zachowa zimną krew i zdrowy rozsądek w czasie wypadku. Jest ona także wymagana w wielu krajach, więc jej obecność może ustrzec nas przed zapłaceniem mandatu w razie kontroli policyjnej.
Najlepiej byłoby gdyby nigdy, nikomu nie była potrzebna, jednak aby można było z niej skorzystać musi zawierać podstawowe elementy. Jeśli więc jeszcze nie mamy apteczki zacznijmy od jej wyboru, gdyż nie powinniśmy przechowywać plastrów czy opatrunków w foliowej torebce. Prawdziwa apteczka powinna być szczelna, odporna na wstrząsy i poręczna, tak by można było znaleźć dla niej miejsce w samochodzie. Warto raz lub dwa razy w roku przeglądnąć jej zawartość by mieć możliwość wymiany rzeczy, które już się przeterminowały.
Jeśli trzymamy w niej jakiekolwiek leki powinniśmy natychmiast się ich pozbyć. Po pierwsze wahania temperatury w ciągu roku są tak duże, że wszelkie medykamenty szybko tracą swoje właściwości. A po drugie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać niczego doustnie ofierze wypadku. Może to spowodować zakrztuszenie się oraz uniemożliwić przeprowadzenie niezbędnych zabiegów ratujących życie. Niedopuszczalne są także wszelkie opakowania szklane, podczas silnego uderzenia mogą się potłuc i zniszczyć zawartość apteczki. Złym pomysłem jest też wata lub lignina, która może zostać pośpiesznie użyta na krwawiące rany, a wtedy ciężko będzie je z tych ran usunąć.
Do opatrywania ran najlepiej wykorzystać jałową gazę i bandaże. Dlatego kupmy kilka ich rodzajów o różnej szerokości. Plastry zarówno te z opatrunkiem jak i bez okażą się pomocne do opatrywanie małych skaleczeń i do przymocowania gazy. Foliowy koc termiczny chroni poszkodowanych przed wstrząsem i wychłodzeniem organizmu. Chusta trójkątna to doskonały bandaż a przede wszystkim temblak umożliwiający unieruchomienie w razie złamania. Jednorazowe rękawiczki lateksowe zabezpieczą nas podczas udzielania pomocy przed groźnym zarażeniem wirusem HIV czy żółtaczką. Nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa pozwala uwolnić poszkodowanych z rozbitego samochodu lub w razie potrzeby rozciąć cześć garderoby. Oprócz tego warto wrzucić do apteczki nożyczki, opaskę uciskową i specjalną maseczkę do sztucznego oddychania.
Join the discussion