W okresie wiosennym, letnim, a niekiedy nawet i wczesną jesienią niektórzy ludzie obserwują u siebie objawy podobne do przeziębienia, np. katar czy kaszel. Jednak zazwyczaj jest to oznaką czegoś zupełnie innego.

Alergia!

Czym jest? Nabytą i niewłaściwą reakcją ludzkiego układu odpornościowego, wywołaną alergenami – różne rośliny pylą o określonych porach roku, znaczy to, iż wytwarzają ziarenka pyłkowe. Kiedy dostaną się one do błon śluzowych oczu czy nosa może pojawić się reakcja alergiczna. Dlaczego? Organizm niektórych ludzi traktuje je wtedy w taki sam sposób jak drobnoustroje chorobotwórcze. Rozpoczyna się wytwarzanie przeciwciał, które mają bronić organizm, a w konsekwencji powstaje katar, kaszel czy swędzenie.

informujemy24.pl

Po czy poznasz, że to alergia?

Często trudno jest odróżnić katar alergiczny od tego, który towarzyszy zwykłemu przeziębieniu, jednak nie jest to niemożliwe. Alergię podejrzewa się przede wszystkim o określonych porach roku, czyli np. wtedy, kiedy całkiem śmiało wykluczyć możemy przemarznięcie czy przemoczenie. Dodatkowo infekcji tej zawsze towarzyszy podniesiona temperatura ciała, a w przypadku alergii nie ma takich objawów. Przeziębienie wykluczamy także, kiedy niedyspozycja zdrowotna przeciąga się ponad 10 dni. Co więcej można zaobserwować bardzo intensywne i częste kichanie. Podstawą dla postawienia diagnozy o alergicznym nieżycie nosa jest wywiad przeprowadzany przez lekarza.

Główne objawy alergii:

Objawy alergii pojawiają się u określonych ludzi o tej samej porze roku – wszystko w zależności od tego, na które pyłki są uczuleni. Dolegliwości trwają od 6 do 9 tygodni, a podstawowymi są:

  • Uczucie silnego swędzenia oraz pieczenia w kącikach oczu, a także świąd podniebienia, nosa oraz gardła.
  • Kichanie – gwałtowne napady po kilka kichnięć.
  • Wodnisty katar, a później zatkanie nosa.
  • Bezsenność, spowodowana trudnościami związanymi z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu.