Zapalenie zatok
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to pełna nazwa popularnej infekcji zatok. Katar i spływanie wydzieliny do gardła, silny ból w obrębie głowy i twarzy oraz zanik węchu to główne objawy problemów z zatokami.
Są one jednak bardzo często ignorowane, bo większość z nas uważa, że to tylko przeziębienie, które uda się pokonać domowymi sposobami. Idziemy do lekarza wówczas gdy ból głowy jest tak silny, że tabletki przeciwbólowe nie pomagają, a to błąd.
By powietrze oraz śluz mogły swobodnie się przemieszczać jamy nosowe połączone są specjalnymi ujściami z zatokami. Zlokalizowane są one symetrycznie, po obu stronach twarzy w okolicach kości czołowej, sitowej, klinowej a także w okolicach żuchwy i podstawy czaszki. Jeśli nastąpi obrzęk błony śluzowej i powietrze nie będzie miało swobodnego przepływu, nastąpi zatkanie nosa czyli katar. Wtedy zatoki to miejsce, gdzie gromadzi się śluz, który gęstnieje a to doskonałe warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów.
Zapalenia zatok przynosowych nie można bagatelizować. Leczenie trzeba zacząć od zmniejszenia obrzęku w obrębie śluzówki nosa by ułatwić przepływ wydzieliny z nosa. Stosujmy tu leki, które mają za zadanie obkurczyć błonę śluzową oraz rozrzedzić wydzielinę a także zmniejszyć ból. Najlepszym lekiem będzie tu środek zawierający ibuprofen z pseudoefedryną lub chlorowodorek pseudoefedryny. Są to leki dostępne w każdej aptece. Jeśli jednak objawy po kilku dniach nie ustąpią, warto udać się do lekarza. Być może konieczne będzie leczenie antybiotykowe.
Problemów z zatokami nie można bagatelizować, gdyż jest to przypadłość, która lubi powracać oraz prowadzić do licznych powikłań. A wtedy może okazać się niezbędne udrożnienie zatoki metodą endoskopową. Dawniej przeprowadzano drenaż zatkanej zatoki oraz usunięcie z niej błony śluzowej, teraz stosuje się to rozwiązanie bardzo rzadko.
Istnieje kilka podstawowych zasad, dzięki którym możemy uniknąć infekcji zatok lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Po pierwsze unikajmy wychodzenia na zewnątrz z wilgotnymi lub mokrymi włosami. W okresie zimowym nośmy czapkę i nasuwajmy ją mocno na czoło. A w okresie grzewczym, gdy powietrze w pomieszczeniu, którym przebywamy jest suche, wieszajmy na kaloryferach pojemniki z wodą.
Join the discussion