Światła mijania – co warto o nich wiedzieć?
Według przepisów polskiego kodeksu drogowego od zmierzchu do świtu, a także w czasie gdy przejrzystość powietrza jest zmniejszona, samochód musi mieć włączone światła mijania. Potocznie nazywane „światłami krótkimi”, służą one również do oświetlania drogi w trakcie jazdy w dzień, jeżeli dany model samochodu nie jest wyposażony w specjalne światła do jazdy dziennej.
Światła europejskie i amerykańskie
Samochody przystosowane do jazdy w Europie posiadają asymetryczne światła mijania – prawa strona drogi jest oświetlana w mniejszym zakresie, tak aby nie oślepiać kierowców jadących po przeciwnej stronie jezdni. Samochody przystosowane do amerykańskiego ruchu nie posiadają świateł mijania działających w podobny sposób – tamtejsze prawo nakazuje, aby oświetlały drogę w jednolity, symetryczny sposób.
Światła mijania – jak wygląda kontrolka?
Kontrolka świateł mijania w samochodach większości marek wygląda bardzo podobnie, jest to zielona ikona symbolizująca reflektor ze skośnymi kreskami, przedstawiającymi snop światła. Nie każdy samochód posiada funkcję wyświetlania ikony świateł mijania na panelu wskaźników – np. samochody marek należących do grupy Volkswagen wyświetlają tę ikoną na obrotowym włączniku świateł.
Żarówki do świateł krótkich
Rodzaj żarówki zastosowanej do świateł mijania zależny jest przede wszystkim od wieku samochodu a także od jego marki. Kilkunastoletnie samochody zazwyczaj wyposażone są w żarówki H4, jednak współcześnie producenci aut osobowych montują głównie żarówki H7 oraz żarówki ksenonowe takie jak D1S oraz D2S. Niestety, często zdarza się, iż wymiana żarówki do świateł mijania jest ogromnym wyzwaniem dla kierowcy, ze względu na bardzo ciasną zabudowę przestrzeni pod maską. Problem może być tym bardziej kłopotliwy, gdy w samochodzie dochodzi do wzmożonego przepalania żarówek w krótkich odstępach czasu. W takim wypadku warto rozważyć specjalne żarówki charakteryzujące się zwiększoną żywotnością – producenci oznaczają taki produkt nazwą Heavy Duty lub Long Life. Takie żarówki nie dość, że charakteryzują się wyższą trwałością, to jeszcze ich moc świetlna jest porównywalna do klasycznych żarówek H4.
Na zakończenie warto przestrzec, iż kierowcy często zapominają, że światła do jazdy dziennej przeznaczone są wyłącznie do jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Taka definicja wydaje się być dość ogólna, ale wynika z faktu, iż na przejrzystość powietrza może wpływać szereg czynników takich jak dym, kurz, mgła lub opady śniegu czy deszczu. W związku z powyższym należy bezwzględnie pamiętać o załączeniu świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza również w dzień, a także w trakcie holowania czy w tunelach oznaczonych stosownym znakiem drogowym.
Join the discussion