Skąd się bierze ból gardła
Chrząkanie, leki ból, uczucie, że coś nam utknęło w gardle. To pierwsze symptomy stanu zapalnego gardła. W większości przypadków ma on łagodny przebieg i ustępuje po kilku dniach. Jeśli jednak ból się nasila, oznacza to, że mamy do czynienia z poważniejszą infekcją, która wymaga wizyty u lekarza.
Najczęściej choroby związane z bólem gardła trapią nas na wiosnę, w zimie oraz w okresie jesiennym. Są to okresy, w których jest chłodno, pogoda dynamicznie się zmienia, często pada deszcz. Obniżona odporność, wychłodzenie organizmu oraz przełykanie zimnego powietrza doprowadzić może do ataku wirusów i bakterii.
Są to tylko niektóre przyczyny zapalenia, gdyż nasze gardło to bardzo delikatny organ, który łatwo podrażnić. Wypicie zimnego napoju, przebywanie w zadymionym pomieszczeniu czy oddychanie suchym powietrzem w sypialni również może być powodem problemów z gardłem. Istnieją także pewne grupy ryzyka, do których należą piosenkarze czy nauczyciele oraz inne grupy zawodowe, które w swej pracy nadwyrężają struny głosowe. Ich nieleczenie może doprowadzić do stanów przewlekłych, które charakteryzuje ciągle utrzymująca się chrypka, tzw. guzki śpiewacze.
Jeżeli ból gardła dopiero niedawno się pojawił, mamy szansę się go pozbyć. Wystarczy zastosować kilka starych, domowych sposobów, a do lekarza udać się jeśli one okażą się nieskuteczne. Miód, sól cytryna oraz naturalne zioła potrafią skutecznie uśmierzyć ból. Najlepiej przygotować z nich płukanki, którymi kilka razy w ciągu dnia będziemy płukać nasze gardło. Wystarczy pół szklanki letniej wody posolić łyżeczką soli, ważne by nie podrażniać bolącego organu zimną lub bardzo gorącą wodą. Podobny skutek przyniesie herbata zaparzona z szałwii. Bardzo dobrze nawilża ciepła woda z miodem. W tym celu do szklanki wody dodajmy cztery łyżeczki miodu.
Jeśli najprostsze metody okażą się mało skuteczne trzeba będzie sięgnąć po leki. W aptekach znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju specyfików, które znacznie ułatwiają pozbycie się tych nieprzyjemnych przypadłości. Pamiętajmy by skonsultować się z lekarzem jeśli i one nie przyniosą ukojenia po kilku dniach. Oczywiście by zapobiec takim infekcjom w przyszłości warto pamiętać o szaliku w chłodne dni oraz nie dopuszczać do znacznego wyziębienia organizmu.
Join the discussion