Różnorodność sprężarek – w czym możemy wybierać?
Przed zakupem sprężarki warto wyposażyć się przynajmniej w podstawową wiedzę dotyczącą tego sprzętu. Umożliwi to wybór urządzenia dostosowanego do potrzeb, co zmniejszy koszty użytkowania sprężarki oraz zagwarantuje satysfakcję z jej pracy. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze sposoby podziału sprężarek z krótkim omówieniem poszczególnych typów.
Tłoki i śruby
Najstarsze, jednak wciąż często używane, są sprężarki tłokowe. Ich sposób działania, podobnie jak budowa, jest bardzo prosty. Objętość powietrza zmniejsza się wskutek ruchu tłoka, który może działać jedno – lub dwukierunkowo. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie, jednak dosyć kosztowna jest ich naprawa.
Drugą popularną odmianą jest sprężarka śrubowa. Jak w tym przypadku dochodzi do zmniejszenia objętości powietrza? Wszystko za sprawą działania dwóch wirników (śrub) poruszających się w odwrotnych kierunkach. Warto zauważyć, że sprężarki tłokowe należą do grupy sprężarek rotacyjnych. Określa się tak wszystkie modele, których działanie opiera się na pracy wirnika lub większej ich liczby. Poza śrubową często wykorzystuje się również sprężarkę łopatkową.
Sprężarki olejowe i bezolejowe
Zarówno modele tłokowe, jak i rotacyjne, zalicza się do sprężarek olejowych lub bezolejowych. Na czym polega różnica? W pierwszym przypadku tarcie elementu roboczego jest łagodzone przez olej, natomiast w urządzeniach bezolejowych stosuje się specjalną konstrukcję, dzięki której nie jest to konieczne. Ponadto, olej bierze również udział w chłodzeniu sprężarki, natomiast w modelu bezolejowym odpowiada za to system wodno-powietrzny. Który rodzaj sprężarek jest lepszy?
Brak oleju sprawia, iż powietrze w sprężarce jest zdecydowanie czystsze. Zupełnie niepotrzebne jest korzystanie z separatora oleju, zwykle zbędne są również tradycyjne filtry. Ponadto, sprężarki bezolejowe mają również inne zalety. Ze względu na brak resztek oleju, w żaden sposób nie zanieczyszczają powietrza. Urządzenia te zwykle są również lżejsze od swoich olejowych odpowiedników. Czy oznacza to zatem, że wybór modelu bezolejowego zawsze jest tym najlepszym? Okazuje się, że niekoniecznie.
Sprężarki olejowe mają swoje wady, jednak ich nieocenioną zaletą jest zdecydowanie niższa cena. Ponadto, jeżeli dojdzie do awarii sprzętu, jego naprawa jest relatywnie prosta, szybka i również tania, podobnie zresztą jak konserwacja sprężarki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem skonsultować się z fachowcami. Specjalistami są z pewnością pracownicy firmy Aircom, z którą można się lepiej zapoznać pod adresem kompresory.wroclaw.pl
Join the discussion