Jak powinna wyglądać dobra tunika medyczna?
Tradycyjne białe fartuchy powoli odchodzą do lamusa. W przypadku odzieży medycznej wybór coraz częściej pada na tuniki medyczne. Oczywiście wybór tuniki medycznej także nie jest prosty. Wybranie dobrego i dostosowanego do potrzeb medycznych stroju wymaga sprawdzenia niektórych cech i parametrów ubrania. Warto też zdawać sobie sprawę, że strój musi być wygodny, praktyczny, ale jednocześnie reprezentacyjny.
Bardzo ważna jest tkanina
Pierwsze, na co powinno się zwrócić uwagę to tkanina. Najlepsze będą te z dużą zawartością bawełny. Jednak wybór powinien paść na te stroje, które nie składają się w 100% z bawełny. Tkanina powinna mieć w dodatku tworzywa sztuczne. Po pierwsze dlatego, że dodadzą one ubraniu elastyczności. Jest to szalenie ważne w zawodach medycznych, które wymagają nie tylko szybkich decyzji, ale także często szybkich i skoordynowanych ruchów. Ponadto dodatek sztucznych włókien zapobiega gnieceniu się ubrania. Dzięki temu tuniki medyczne wyglądają bardziej estetycznie i schludnie. Co więcej, materiał musi być odporny na wysokie temperatury. Pranie takich ubrań zazwyczaj odbywa się w temperaturze nie mniejszej niż 60 °C, które pozwala na zabijanie drobnoustrojów.
Materiały i wykończenie
Oprócz tkaniny ważne są także nici, guziki, zamki oraz wykończenie. Na postawie tych szczegółów można poznać, czy ubranie zostało wykonane dokładnie. Jeżeli ścieg jest nierówny, widać odstające lub prujące się nitki, zwiastuje to niestety, że dana tunika nie posłuży nam zbyt długo. Podobnie jest w przypadku guzików. Źle, niedokładnie lub delikatnie przyszyte guziki będą tylko potwierdzeniem tej tezy. W końcu tunika medyczna musi być bezpieczna. Osoba chodząca w niej nie może zostawiać za sobą nitek czy guzików. Takie zdarzenia mogą nieść ze sobą niebezpieczne konsekwencje dla pacjentów, personelu oraz całej jednostki medycznej. Wszystkie elementy powinny być wysokiej jakości, ułatwiając personelowi medycznemu pracę. W niektórych przypadkach lepiej, jeśli tuniki medyczne będą wyposażone jedynie w troczki do wiązania. To jednak zależy od preferencji oraz zadań danego personelu.
Tuniki medyczne wygrywają z fartuchami
Jak już wspomniano, tuniki medyczne powoli wypierają tradycyjne, białe fartuchy. Są one często bardziej komfortowe. Pozwalają zachować swobodę ruchów oraz są przewiewne. Białe fartuchy są też znacznie mniej odporne na zabrudzenia niż tuniki wykonane z nowoczesnych, plamoodpornych materiałów. Co więcej, tuniki zwłaszcza te kolorowe, wyglądają bardziej przyjaźnie i estetycznie niż białe fartuchy. Po kilku lub kilkunastu praniach białe fartuchy mogą przestać wyglądać schludnie, zwłaszcza wtedy, gdy ich początkowa śnieżnobiała tkanina zszarzeje. Dlatego lepiej zdecydować się na delikatne odcienie, które dodadzą personelowi odrobiny radości. Sprawdzi się to z pewnością nie tylko na oddziałach dziecięcych. Ponadto wspomniane tuniki wyglądają bardziej nowocześnie. Placówka medyczna dbająca o stroje swojego personelu będzie budziła zaufanie wśród pacjentów i odwiedzających.
Join the discussion