Do zarażenia grypą najczęściej dochodzi między ludźmi droga kropelkową, jest to ostra choroba układu oddechowego wywołana wirusem grypy. Ma podobne objawy jak przeziębienie. Jednak grypę wywołują znacznie bardziej groźne wirusy, które mają zdolności do łączenia się ze sobą oraz do mutacji.

Przeziębienie zazwyczaj rozwija się powoli, przebiega łagodnie i kończy się po kilku dniach. Ma zdolności o bardzo szybkiego przenoszenia się na ludzi z naszego najbliższego otoczenia. Natomiast grypa pojawia się nagle i bardzo szybko się rozwija. Ma znacznie ostrzejsze objawy, trwa dłużej niż zwykłe przeziębienie i jest nieprzyjemna. Źle leczona lub nie doleczona może powodować niebezpieczne powikłania.

Typowym objawem zachorowania na grypę są dreszcze i bóle mięśni, towarzyszy im wysoka temperatura i ogólne odczucie nagłego osłabienia. W miarę rozwoju choroby pojawia się ból głowy i gardła, często występuje katar i kaszel a łamanie w kościach nasila się tak bardzo, że jedyne czego pragniemy to możliwość położenia się do łóżka. Jeśli jest to grypa żołądkowa, można doświadczyć silnej biegunki, wymiotów oraz braku apetytu. Trzeba wtedy pamiętać by podawać choremu dużą ilość płynów, zapobiegając w ten sposób odwodnieniu.

infoway.pl

Jeśli dokuczają nam takie objawy najlepiej udajmy się po poradę do lekarza, choć najlepszą metodą leczenia tej choroby jest jej „wyleżenie”, może on zalecić nam leczenie farmakologiczne a nawet antybiotykowe. Leczona grypa trwa zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. Choć wielu zwolenników medycyny naturalnej woli stosować czosnek, cebulę mleko czy miód, to choroby tej nie wolno ignorować.

Co roku z powodu groźnych powikłań umierają dwa miliony ludności na świecie. Choć grypa najbardziej niebezpieczna jest dla małych dzieci i ludzi starszych, po 65 roku życia, to i pacjenci w sile wieku także mogą doznać niezwykle poważnych komplikacji. Najlepszym sposobem by ustrzec się zachorowania są szczepionki profilaktyczne przeciw grypie. Choć wielu przeciwników takiego rozwiązania uważa, że to właśnie po szczepieniu zachorowało na grypę to powinno szczepić się osoby w podeszłym wieku, kobiety w ciąży i małe dzieci, osoby narażone na szczególny kontakt z chorymi oraz przebywające w dużych skupiskach ludzi.