Co zrobić, gdy nasz pupil ma złamaną łapę
Każdemu z nas może się zdarzyć, że nie dopilnuje psa i ulegnie on wypadkowi. Czy wpadnie on we wnyki, czy zostanie potrącony przez samochód może dojść do złamania kości kończyn. Jak poznać, że nasz pupil ma uszkodzoną łapę? Jak ją zabezpieczyć i czy od razu udać się do weterynarza?
Złamanie kości – jak rozpoznać
Bardzo często trudno jest stwierdzić czy nasz pies ma coś złamanego. Stworzenia te rzadko, kiedy okazują, że coś je boli. Są to zwierzęta, które idealnie radzą sobie z niwelowaniem bólu. Dlatego warto znać podstawowe objawy złamań kończyn u naszych pupilów. Oto one:
- Widoczna rana na skórze – można dostrzec końce kości
- Opuchlizna wokół złamania
- Zniekształcony kształt części ciała dotkniętej złamaniem
- Inne zachowanie pupila: agresja, skowyt, spuszczony ogon
- Brak zdolności do poruszania złamanej części ciała – w przypadku złamania miednicy lub kręgosłupa występuje częściowy lub całkowity paraliż
Jak ulżyć psiakowi po złamaniu
W przypadku zamkniętego złamania kończynę należy unieruchomić, by zapobiec uszkodzeniu tkanek. Jeżeli doszło do złamania otwartego, ranę należy zdezynfekować, założyć opatrunek i wówczas usztywnić kończynę przymocowując ją za pomocą bandaża do patyka czy złożonej tektury. Należy pamiętać, że im mniej czasu upłynie od powstałego urazu do prawidłowego nastawienia i usztywnienia kości, tym szybciej złamanie się zagoi. Dlatego należy jak najszybciej przetransportować zwierzaka do weterynarza ortopedy w Warszawie.
Leczenie
Leczenia psa po złamaniu zależy od rodzaju złamania. Jeżeli jest to proste i niezupełne złamanie to leczenie jest zachowawcze. Wówczas pupil jest pod obserwacją właściciela, który jest w stałym kontakcie z weterynarzem i informuje go o niepokojących objawach jak obrzęk czy wysięk. Niestety przy złamaniach otwartych nie obejdzie się bez leczenia operacyjnego.
Co robić, gdy pupil ma założony gips
Na początku trzeba pomagać psu wstawać, przekręcać się czy kłaść. Należy pamiętać by nie leżał on na uszkodzonym boku. Rany na skórze trzeba przemywać gencjaną bądź Rivanolem. Pamiętajmy by gips nie zamókł. Bardzo dokładnie obserwujmy naszego pupila. W razie jakichkolwiek dziwnych objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
Join the discussion